;
Ku každej objednávke VZORKA ďalšieho produktu ZDARMA! Doprava do SR a ČR ZADARMO pri nákupe nad 30 €.

Aromaterapia: Naozaj funguje?

Aromaterapia je holistická forma alternatívnej liečby, ktorá využíva vône a esenciálne oleje z rôznych rastlín na podporu fyzického, emocionálneho a psychického zdravia. Okrem iných výhod môže pomôcť zvládnuť bolesť, uľahčiť trávenie, podporiť relaxáciu, zlepšiť náladu a zmierniť menštruačné príznaky. Existuje niekoľko štúdií a výskumov, ktoré naznačujú, že aromaterapia môže mať pozitívne účinky na určité ľudské funkcie a pocity. A to sú predsa skvelé správy, čo poviete? 

Z histórie aromaterapie

Korene aromaterapie možno sledovať do obdobia viac ako 3 500 rokov pred Kristom, do čias, kedy bolo prvýkrát zaznamenané použitie aromatických látok v histórii ľudstva. Historicky je aromaterapia neoddeliteľne spojená s vývojom aromaterapeutickej medicíny, ktorá bola na začiatku kombinovaná s náboženstvom, mystikou a mágiou. Starovekí Egypťania spaľovali obete z vonného dreva, bylín a korenín na počesť svojich bohov. Verili, že keď dym stúpa k nebu, vynesie so sebou hore k bohom aj ich modlitby a priania.

Postupne sa vývojom aromatických látok ako liekov vytvoril základ, na ktorom stojí dnešná aromaterapia. V období pred objavom rastlinných liekov (5 000 až 10 000 pred Kr.), naši predkovia spaľovali spomínané aromatické byliny, vonné drevo a kôru aj na vyhnanie “zlých duchov” z chorých ľudí. Niektorí z týchto ľudí možno trpeli duševnými chorobami, ale okrem používania ohňa a vody bolo vydymovanie jedinou ďalšou formou liečby. Pôvodne sa používalo akékoľvek vonné drevo, kôra alebo bylina rastúce na mieste, kde človek žil, pretože trhy s vonnými zložkami sa objavili až o tisícročia neskôr. Zaujímavý je tiež fakt, že aj slovo parfum pochádza z latinčiny "per fumum", čo znamená "cez dym".

Ako na nás pôsobí aromaterapia?

Aromaterapia pôsobí prostredníctvom zmyslov, konkrétne čuchu, a môže mať vplyv na emócie a fyziologické funkcie tela. Prostredníctvom vôní esenciálnych olejov je možné aktivovať čuchové receptory v nose, čo môže vyvolať rôzne reakcie v mozgu a v tele. Tu sú niektoré spôsoby, ako aromaterapia môže ovplyvniť zmysly a fungovať:

  1. Vplyv na čuchové receptory. Esenciálne oleje obsahujú chemické zlúčeniny, ktoré majú charakteristické vône. Tieto vône môžu aktivovať čuchové receptory v nose, čím sa spustia signály do mozgu.
  2. Vplyv na limbický systém. Čuchový systém je úzko spojený s limbickým systémom, časťou mozgu, ktorá riadi emócie a pamäť. Aromaterapia môže teda stimulovať limbický systém a ovplyvňovať emócie a náladu.
  3. Aktivácia spomienok. Vône sa môžu spájať s konkrétnymi udalosťami alebo miestami v našej pamäti. Preto môže určitá vôňa vyvolať spomienky a ovplyvniť náladu.
  4. Fyziologický vplyv. Niektoré esenciálne oleje majú fyziologické účinky, ako napríklad antioxidačné, protizápalové alebo relaxačné vlastnosti. Pri inhalácii alebo aplikácii na pokožku môžu tieto oleje ovplyvniť rôzne systémy v tele. POZOR - nikdy éterické oleje neaplikujte na pokožku neriedené, pred aplikáciou je potrebné riediť ich s rastlinným olejom.  
  5. Relaxácia a zmiernenie stresu. Určité vône dokážu stimulovať špecifické chemické procesy v mozgu, ktoré môžu pomôcť znížiť stres a úzkosť. 

Je dôležité si uvedomiť, že reakcie na vône sú individuálne a môžu sa medzi jednotlivcami líšiť. Nie všetky účinky aromaterapie sú podložené vedeckými dôkazmi, a preto sa môžu líšiť tiež v závislosti od subjektívnych skúseností. Éterické oleje si vyberajte vždy v čo najlepšej kvalite. Môžete ideálne rozptyľovať pomocou elektrického difuzéra, rozprašovača, kúpeľových solí či bômb alebo prostredníctvom kozmetických produktov, akými je napríklad telový peeling, masážny olej alebo telový krém.  

Podľa čoho si vybrať svoj éterické olej? 

Podľa toho, aký problém chcete aktuálne riešiť a na čo máte zrovna náladu. Toto je zoznam 10 najobľúbenejších éterických olejov a ich účinky na zdravie a psychiku: 

Levanduľa: uvoľňuje a zmierňuje stres, podporuje relaxáciu a prispieva k lepšiemu spánku.

Rozmarín: posilňuje koncentráciu, povzbudzuje a podporuje krvný obeh. Nepoužívajte ho ak máte vysoký krvný tlak. 

Mäta pieporná: osviežuje, zvyšuje koncentráciu a uvoľňuje napätie.

Čajovník (Tea Tree): má antibakteriálne a protizápalové účinky, môže podporiť imunitný systém a osviežiť dych.

Eukalyptus: pomáha uľahčiť dýchanie, prečisťuje vzduch a podporuje imunitný systém.

Citrusové oleje (napr. citrón, pomaranč): osviežujú, povzbudzujú a zlepšuje náladu.

Ylang Ylang: pôsobí upokojujúco, znižuje stres a môže pomôcť vyvolať pocit radosti.

Jasmín: má afrodiziakálne vlastnosti, môže zmierniť napätie a zlepšiť náladu.

Bergamot: osviežuje, stimuluje pozitívne emócie a môže pomôcť pri úzkosti.

Santalové drevo: uvoľňuje, poskytuje duševnú pohodu a podporuje relaxáciu.

Celkovo môžeme skonštatovať, že aromaterapia sa stala fascinujúcim spojením starovekých praktík a moderného výskumu. Jej účinky na človeka sa prejavujú nielen na fyzickej, ale aj psychologickej úrovni, ponúkajúc jedinečný prístup k celkovému zlepšeniu pohody a kvality života.