;
V tomto predvianočnom období potrebuje na odoslanie vašej objednávky 2-3 dni. Ku každej objednávke VZORKA ďalšieho produktu ZDARMA! Doprava ZADARMO pri nákupe nad 30 €.

Alergia na chlad

Dobre sa oblečte a nezabudnite si vziať aj rukavice, čiapku a šál. Zima ešte rozhodne nekončí. Práve naopak, obdobie na prelome januára a februára býva spravidla najchladnejším obdobím v roku. Práve preto treba dbať na vrstvenie oblečenia, zimné doplnky, teplú obuv ale aj na ochranu pokožky pred vetrom, chladom a mrazom. Naša koža je v zime skutočne veľmi zraniteľná a keď sa budeme o ňu dobre starať, ona sa nám odvďačí tým, že bude krásna a zdravá.

Prečo vzniká alergia na chlad?

Studená žihľavka, alebo kožná alergia súvisiaca s nízkymi teplotami vzduchu postihuje jedného zo 100 000 ľudí. Tento zriedkavý stav je klasifikovaný ako chronická, reaktívna kožná porucha spôsobená transepidermálnou stratou vody. Tá môže byť spôsobená okolnosťami akými je napríklad nedostatočné oblečenie, poveternostné podmienky s nízkou vlhkosťou a nesprávne aplikovanými produktami, ktoré pokožku skôr vysušujú. Keď voda prechádza z dermis cez epidermis a vyparuje sa z povrchu kože, tento jav je známy ako transepidermálna strata vody. Jej dôsledkom je suchá koža. Dobrou správou je, že pri správnej starostlivosti jej môžeme veľmi dobre predchádzať.

Symptómy

Reakcie pacientov s alergiou na chlad sa zvyčajne prejavia do 5-30 minút po návrate zo zimy do tepla a približne do 30-60 minút odznejú. Medzi bežné a najslabšie prejavy alergie na chlad patrí:

  •         Vyrážka alebo žihľavka na končatinách ale aj na tvári;
  •         svrbenie a začervenanie kože;
  •         opuch kože;
  •         praskajúca koža okolo nechtov a na zhyboch rúk;
  •         opuch pier zo studeného jedla alebo nápojov.

Medzi závažné symptómy patrí:

  •         Mdloby prechádzajúce do šoku;
  •         zahmlené videnie;
  •         anafylaktický šok.

 

Liečba a prevencia

Rovnako ako u väčšiny alergií, vyhýbanie sa alergénu je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť nežiaducim reakciám. To však môže byť ťažké v prípadoch, ako je tento, keď je alergénom jednoducho nízka teplota a nepriaznivé poveternostné podmienky.

Ak už alergiou na chlad raz trpíme, starostlivosť o pokožku je v tomto prípade našou úlohou číslo jedna. Tá by mala spočívať v nasledujúcich krokoch:

  1. Sprchovať a kúpať by ste sa mali v teplej, no nie v horúcej vode.
  2. Používajte šetrné olejové umývacie emulzie alebo jemné mydlá.
  3. Po kúpeli a po sprche si natierajte pokožku telovým maslom, olejom alebo hutnejším telovým mliekom.
  4. Nepoužívajte prípravky na báze alkoholu.
  5. Tvár si tak isto ošetrujte hustejším, výživným pleťovým krémom alebo pleťovým olejom. Pleťový olej vždy aplikujte na vlhkú pleť, ktorú môžete zvlhčiť kvetovou vodou.
  6. Na odličovanie používajte len tie najšetrnejšie prípravky určené na citlivú pleť.
  7. V prípade potreby vyhľadajte lekára za účelom predpísania antihistaminík.
  8. Otužovaniu v extrémnych podmienkach sa radšej vyhnite.
  9. Vyhýbajte sa vonku konzumácii chladených nápojov a studených jedál.
  10. Obliekajte sa primerane počasiu, dbajte na vrstvenie oblečenia a na kvalitné materiály.